Milujete sprchovanie? Tak počas neho určite nepoužívajte toto!

Kto by nemiloval horúcu sprchu! Sú však aj takí, ktorí milujú tú studenú, pretože otužovanie je nielen hobby, ale aj zdravé. Každý typ sprchovania má svoje pre a proti, ale stále existuje aj niekoľko zlozvykov, ktoré by ste v sprche určite robiť nemali. Ktoré to sú?

Milujete sprchovanie? Tak počas neho určite nepoužívajte toto!
(zdroj: unsplash.com)

Mydla sa môžete zbaviť

Do sprchy patrí mydlo. Aspoň tak nejako sme si na to zvykli. V sprchách väčšinou používame tuhé mydlá, ktoré sa musia niekde skladovať a tým miestom býva mydelnička. A práve tá predstavuje riziko. Mydlo je totiž raj pre baktérie – mokré mydlo, mikroorganizmy z vášho tela, baktérie. Každým ďalším používaním takéhoto mydla ohrozujete svoju pokožku a zdravie. Rizikovým je však aj zloženie tuhého mydla. Jeho zložky totiž pokožku nielen čistia, ale aj vysúšajú. Ak máte suchú pokožku, určite takýto typ mydla používať neodporúčame. Netreba zabudnúť ani na klasické riziko pošmyknutia sa na mydle. Veľmi ľahko sa totiž môže z mydelničky zošmyknút dole a vy si to ani nemusíte všimnúť.

Elektronika do sprchy nepatrí

Samozrejme, všetci vieme, že elektronika do sprchy alebo do vane nepatrí – fén by si tam určite nevzal nikto. Zvykli sme si však, že elektrické holiace strojčeky, ktoré sú určené na mokré holenie a sú bez kábla do sprchy berieme. Odborníci neodporúčajú ani to. Všetky epilátory a depilátory totiž fungujú oveľa lepšie, ak sú používané na suché holenie. Vedia totiž lepšie zachytiť chĺpky a odstrániť ich. Zároveň sa holiace strojčeky lepšie čistia, keď nie sú mokré. Môžete to skúsiť aj tak, že si holiaci strojček nevezmete priamo do sprchy, ale oholíte sa bezprostredne po osprchovaní. Po teplej sprche sú póry pokožky roztiahnuté a pôjde to určite jednoduchšie, ako keď sa holíte len tak nasucho, prípadne iba rýchlym navlhčením pokožky nôh či iných častí tela.

Zabudnite na špongie

Ďalšou čistiacou pomôckou v sprche je špongia alebo lufa, ktorá je jej ekologickou verziou. Takéto špongie niekedy pôsobia ako peelingy, čo je pre našu pokožku veľmi zdravé, no zároveň sa to môže stať aj nechutnou súčasťou vášho sprchovacieho rituálu. V špongiách sa totiž podobne, ako v mydle, dokonca ešte viac usádzajú baktérie, odumreté kožné bunky a rôzne špiny zo zvyškov telových prípravkov. Dermatológovia preto upozorňujú na nebezpečenstvo vzniku infekcií a kožných problémov. Odporúčame špongiu pravidelne meniť alebo dezinfikovať, poprípade si zvyknúť na sprchovanie bez špongie. Prúd teplej vody v kombinácii s ručným nanesením sprchovacích prípravkov úplne stačí na to, aby ste zo sprchy vyšli dokonale čistí.