Robia si vaši susedia pravidelné párty? Tu sú tipy a triky, ako si doma odhlučniť steny!

Odhlučňovanie stien v byte môže dopomôcť vyššiemu pohodliu a znižovanie hluku z okolitého prostredia. Ak trpíte zvýšenou citlivosťou na hluk, kvôli ktorej vás dokáže v noci zobudiť aj to najmenšie šuchnutie, môže byť pre vás takmer nevyhnutnosťou. Existuje niekoľko overených tipov a trikov, ako to čo najlepšie docieliť aj u vás doma!

Robia si vaši susedia pravidelné párty? Tu sú tipy a triky, ako si doma odhlučniť steny!
(zdroj: unsplash.com)

Textilný materiál dokáže zvuk absorbovať

Prvým spôsobom sú tepelné a zvukové izolačné tapety, ktoré môžu pomôcť redukovať prenikanie zvuku cez stenu. Existujú špeciálne tapety navrhnuté práve na zvýšenie izolácie, pri ktorých si môžete navyše vybrať prívetivý vzor, ktorý bude ladiť s vašim interiérom a vkusom.

Potom tu máme zvukové panely, ktoré sú často vyrobené z akustickej peny alebo iných materiálov. Tie absorbujú zvuk a zmiernia ozvenu v miestnosti. Textilné materiály majú totiž absorpčné vlastnosti, ktoré môžu pomôcť redukovať odrazy zvuku od tvrdých povrchov.

Pri nákupe tapiet či panelov určite využite všetky dostupné zľavy, aby ste ušetrili – využiť môžete napríklad tieto zľavy pre slovenské eshopy, alebo zľavy pre české eshopy v Českej republike.

Špeciálny obklad na stenu

Ak sa vám nechce do tapiet alebo panelov, vyskúšajte špeciálne izolačné dosky, ako sú napríklad minerálne vlákna alebo polystyrén. Dajú sa namontovať pod obklady na stenách a efektívnejšie tak pomáhajú izolovať zvuk. Už pri rekonštrukciách by ste ale mali myslieť na to, že do stien vložíte izolačné materiály, ako je minerálna vlna.

Pri zvukovej izolácii je dobré aj zabezpečiť, aby boli škáry medzi stenou a oknami, dverami a podobne dobre utesnené, pretože aj malé škáry umožnia prenikanie zvuku do priestoru. Dôkladne to skontrolujte a po nájdení nedokonalostí škáry okamžite utesnite.

Sami alebo s odborníkmi?

Niekedy aj jednoduché úpravy v miestnosti, ako je umiestnenie nábytku, kobercov alebo knižnice na strategické miesta, pomôžu pri absorbovaní zvukov a zároveň prakticky zmiernia nežiadúcu ozvenu. Preto ak sa vám niečo nezdá, skúste zariadenie izby poprehadzovať.

Ak sa pýtate, či ísť do odhlučnenia na vlastnú päsť, alebo sa radšej spoľahnúť na profesionálov, odpoveďou je, že keď si zaobstaráte kvalitný materiál, zvládnete to aj sami a s menšími nákladmi. Záleží, či sa chcete pustiť do odhlučnenia stropu, stien alebo podlahy. Myslite však dopredu aj na to, že akékoľvek odhlučnenie vašu miestnosť zmenší, neodporúčame ho preto v malých priestoroch.

Čokoľvek do svojej domácnosti práve potrebujete, či už ide o stavebný materiál alebo doplnky, odporúčame využiť tento Houseland zľavový kód a ušetriť na zariaďovaní či vynovovaní svojho interiéru.